Urząd Gminy Milówka

Zabytki

Kościół parafialny p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Milówce
   Staraniem Królowej Konstancji, w latach 1628-1630 zbudowano pierwszy drewniany kościół. Natomiast w 1834 r. rozpoczęto budowę nowego, murowanego kościoła, który służy parafianom do dnia dzisiejszego...
Kaplica pw św. Antoniego w Milówce
  Ważnym zabytkiem parafii milowskiej jest kaplica św. Antoniego Padewskiego. Początek wiąże się z osobą Jana Franciszka Komonieckiego, proboszcza w Milówce (XVII-XVIII w.)...
Muzeum Stara Chałupa
  Muzeum „Stara Chałupa” to zabytkowy drewniany dom, który jest przykładem tradycyjnego budownictwa Żywiecczyzny i jednym z najstarszych przykładów architektury ludowej.
"Krzyż Grunwaldu" na Sumowej Grapie
  15 lipca 1910 roku został odsłonięty na Sumowej Grapie pomnik z krzyżem w 500-tną rocznicę zwycięskiej bitwy pod Grunwaldem. Wznieśli go miejscowi patrioci...
Pomnik walczącym o niepodległość
  3 maja 1991 roku został odsłonięty pomnik upamiętniający pokolenia polaków walczących o naszą niepodległość. Począwszy od 1914 roku, aż po lata stalinowskich represji.
Ochotnicza Straż Pożarna w Milówce
  "Bogu na cześć, bliźniemu na pożytek". Słowa te, ze strażackiego sztandaru, wraz z hasłem "Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego" jasno oddają sens strażackiej służby,
Pomnik pomordowanym w Kamesznicy
  "Dla uczczenia pamięci zamordowanych w tym miejscu przez hitlerowców dnia 3 września 1943 roku" - brzmi napis na pomniku upamiętniającym egzekucję partyzantów.
Zespół pałacowo-dworski w Kamesznicy
  Założenie dworsko-parkowe we wsi Kamesznica, powstało w latach 1830-33 z inicjatywy ówczesnych właścicieli Teresy i Marcelego Potockich.
Drewniany kościółek na Pochodzitej
  W miejscu małej kaplicy strawionej pożarem w 1947 roku, z inicjatywy ks. Stanisława Fijałka wybudowany został kościółek pw. Nieustającej pomocy.
Kapliczka w Lalikach na Pawlicznym
  Zabytkowa Kapliczka na Pawlicznym w Lalikach
 Cmentarz Żydowski
  Cmentarz powstał prawdopodobnie w 1891r. Ostatni znany pochówek miał miejsce w 1939r. Po wojnie wiele macew zostało uszkodzonych, a do dziś przetrwało około stu całych nagrobków.
 Zabytkowa dzwonnica w Szarem 
  Dzwonnica powstała w 1784r. 
 Zabytkowa dzwonnica w Nieledwii
  Dzwonnica powstała w 1927r.
Kaplica pw. Matki Boskiej Szkaplerznej 
   Kaplica powstała w 1831r. Jej fundatorami byli hrabia Marceli Potocki i jego żona Teresa, których herby wyryto na tablicy wmurowanej w zewnętrzną scianę prezbiterium.
 Leśny Gród w Milówce
   Leśny Gród to urokliwe miejsce, dla osób poszukujących spokoju i odpoczynku. 
 Kaplica pw. św. Marii Magdaleny 
 
Kaplica znajduje się na cmentarzu parafialnym w Milówce.  
 
   
 
   
 
Redagował: UG Milówka 2014-04-29 12:57
 • Urząd
 • Gmina
 • Aktualności
 • Turystyka
 • Kultura
 • MTB XC 2018
 • Ochrona Danych Osobowych
 • Adaptacja budynku starej remizy strażackiej w Milówce
 • Transmisje Sesji Rady Gminy
 • Jakość powietrza
 • Jakość powietrza - archiwalne
 • Projektowanie stron: IntraCOM.pl